Filip Górski

Bio

Dr hab. inż. Filip Górski pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Jest liderem zespołu zajmującego się rozwojem innowacyjnych rozwiązań z zakresu rzeczywistości wirtualnej, komputerowo wspomaganego projektowania i druku 3D. W 2013 roku obronił doktorat z zakresu symulacji numerycznej i badań eksperymentalnych wyrobów wytwarzanych przyrostowo na drukarkach 3D, w 2020 roku uzyskał habilitację z zakresu użycia technik wirtualnych w inżynierii mechanicznej. Specjalizuje się w technologiach skanowania i druku 3D w medycynie i inżynierii biomedycznej, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w zastosowaniach przemysłowych i medycznych, systemach CAD / CAM / CAE oraz technikach inżynierii odwrotnej. Jest autorem lub współautorem blisko 100 publikacji, w tym 4 książek. Jest także autorem kilku rozwiązań programowych wdrożonych w firmach przemysłowych. Brał udział w wielu projektach badawczych, także jako kierownik, w tym w projektach badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z firmami przemysłowymi oraz innymi krajowymi ośrodkami naukowymi. Ma na koncie także międzynarodową współpracę naukową, m.in. z uniwersytetami z Wielkiej Brytanii, Meksyku, Czech czy Ukrainy. Wystąpił na blisko 40 konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Jest laureatem prestiżowego grantu LIDER (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Wypromował ponad 60 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich związanych z tematyką druku 3D, wirtualnej rzeczywistości i skanowania 3D, spośród których kilkanaście zostało nagrodzonych w ogólnokrajowych i lokalnych konkursach. Brał udział w komitecie organizacyjnym i programowym kilku uznanych konferencji, współpracuje także z wydawnictwem MDPI w roli redaktora specjalnego wydania czasopisma Materials. Autor licznych recenzji, ekspertyz i opinii na zamówienie przemysłu. Laureat wielu nagród, (m.in. R&D Impact, liczne nagrody Rektora PP), kierownik zespołu tworzącego Polski Produkt Przyszłości - system AutoMedPrint.

Zainteresowania zawodowe

Zajmuję się głównie szeroko pojętą technologią 3D, w przemyśle budowy maszyn oraz w medycynie. Programuję aplikacje VR, pracuję w systemach CAD, jestem specjalistą także w zakresie technologii wytwarzania przyrostowego (druku 3D). 

Druk 3D w medycynie

Zindywidualizowane ortezy i protezy kończyn. Pomoce przedoperacyjne i śródoperacyjne. Modele edukacyjne. Urządzenia rehabilitacyjne.

Wirtualna rzeczywistość w przemyśle

Szkolenie specjalistów w wirtualnej rzeczywistości. Systemy wspomagania projektowania wyrobów wariantowych (konfiguratory 3D). Wizualizacja istniejących obiektów technicznych (cyfrowy bliźniak). Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana w produkcji, eksploatacji oraz w medycynie.

Inżynieria odwrotna i CAD

Skanowanie 3D, laserowe i fotogrametria. Obróbka danych i  modelowanie 3D, głównie w zastosowaniach medycznych. Automatyzacja projektowania wyrobów medycznych.

Umiejętności

CAD & inżynieria odwrotna

Inventor
CATIA
SolidWorks
AutoCAD
MeshLab
GOM, DAVID, EinScan

VR, wizualizacja, programowanie

Unity 3D
Unreal Engine
EON Reality
3D Studio MAX
C#, C++
VB, VBA, VBScript

Druk 3D

Technologie: FDM, SLA, 3DP,
Vacuum Casting
Urządzenia: Prusa, MakerBot, Stratasys, Zortrax, FlashForge, XYZPrinting, Creality, Anet, Raise3D

Funkcje

  • Koordynator Zespołu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej
  • Guest Editor w czasopiśmie Materials, wydanie specjalne "3D Printing in Medicine and Biomedical Engineering"
    Czytaj więcej>>
  • Członek Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej
    Skład Rady Wydziału>>
  • Członek Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna
    Skład Rady Dyscypliny>>
  • Członek Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją
  • Inicjalizator i koordynator akcji #drukujdlalekarza
    Czytaj więcej>>

Mój zespół

"Sami możemy zrobić tak mało. Razem możemy zrobić tak wiele"
Razem ze mną zespół CAD/VR/3D w Zakładzie Inżynierii Produkcji tworzą:
- dr inż. Wiesław Kuczko
- dr inż. Radosław Wichniarek
- dr inż. Przemysław Zawadzki
- dr inż. Damian Grajewski
- mgr inż. Paweł Buń
- mgr inż. Radosław Paszkiewicz
- mgr inż. Magdalena Żukowska
- mgr inż. Krzysztof Łukaszewski
- mgr inż. Justyna Rybarczyk
W kluczowym projekcie AutoMedPrint skład zespołu uzupełniają:
- mgr inż. Natalia Wierzbicka
- mgr Sabina Siwiec
Ponadto dzielnie wspierają nas koleżanki i koledzy z Zakładu, Instytutu Technologii Materiałów i całego Wydziału IM. Współpracujemy także z wieloma instytucjami naukowymi i przemysłowymi z całego świata.

Mobirise

Współpraca naukowa

Współpraca biznesowa i non-profit

W czasie wolnym...

© Copyright 2020-22 Filip Górski, Politechnika Poznańska
Serwis umieszczony na serwerze Politechniki Poznańskiej.

This site was created with Mobirise themes