Projekty

Najważniejsze projekty, nad którymi obecnie pracuję

AutoMedPrint

System automatycznego projektowania i druku 3D ortez i protez. NCBiR, program LIDER.

Virtual Electrician Training

System VR do szkolenia prac pod napięciem i czynności łączeniowych - dla firmy Enea Operator. NCBiR, szybka ścieżka (1.1.1), konsorcjum z UEP.

BRIGHT

Edukacja w zakresie innowacyjnych technik druku 3D wyrobów medycznych w okresie pandemicznym. Fundusze UE, Erasmus+, konsorcjum z partnerami z Europy.

Inne

Bony na innowacje, badania własne z chirurgami i wiele innych.

AutoMedPrint

Obejrzyj film o projekcie: 

#PUTScience4Everyone
Strona WWW projektu: automedprint.put.poznan.pl

Mobirise

Podstawowe informacje o projekcie AutoMedPrint

Mobirise

Unikalne wartości projektu

Efekty projektu

Virtual Electrician Training

Wizualizacja stacji elektroenergetycznych w środowisku VR

System szkoleniowy VR

Tytuł projektu: Elastyczny system zwiększania kompetencji pracowników służb technicznych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej
Beneficjent: Enea Operator
Główny podwykonawca: konsorcjum Politechnika Poznańska - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Współpraca: B3D S.A.
Budżet: ~6 mln zł
Czas realizacji: 2019-2022
Zespół podwykonawcy: 18 osób

Kluczowe wartości

Elastyczność

Edycja systemu i zawartych w nim scen oraz scenariuszy szkoleniowych będzie się odbywać bez kodowania.

Skuteczność nauki

Zawarte w systemie scenariusze szkoleniowe pozwolą na efektywne przygotowanie elektromonterów do pracy z urządzeniami wysokiego, średniego i niskiego napięcia.

Najnowsze technologie VR

Do budowy systemu wykorzystano najnowsze rozwiązania VR, w tym hełmy, rozpoznawanie gestów i śledzenie rąk, eye tracking i wiele innych.

Virtual Electrician Training - gdzie jesteśmy?

  • Badania technologii
    Wraz z Zespołem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i beneficjentem - firmą Enea Operator - przeprowadziliśmy szczegółowe badania technologii VR oraz digitalizacji pod kątem przygotowania scen i scenariuszy szkoleniowych.
  • Opracowanie metodyki budowy scen i scenariuszy
    Przygotowaliśmy
     metodykę digitalizacji istniejących obiektów - Głównych Punktów Zasilających oraz stacji średniego i niskiego napięcia. Opracowaliśmy sposób budowy scen i scenariuszy szkoleniowych bez konieczności kodowania. Wdrożyliśmy elementy tej metodyki bezpośrednio w Enea Operator.
  • Budowa scen i scenariuszy
    Zbudowaliśmy wszystkie 25 scen - 14 Głównych Punktów Zasilających, 10 stacji średniego napięcia oraz poligon szkoleniowy Enea Operator. Nasze sceny zawierają niespotykane dotąd odwzorowanie szczegółów i poziom interakcji. Wdrożyliśmy i przetestowaliśmy kilka scenariuszy szkoleniowych, w tym z udziałem elektromonterów w Łagowie. 
  • Budowa stanowisk
    Zaprojektowaliśmy stanowiska VR - stacjonarne oraz mobilne (zabudowane w samochodzie dostawczym).

Szkolenie elektromonterów

Zobacz jak wygląda proces szkoleniowy - trenujemy elektromonterów w VR na poligonie Enea Operator w Łagowie.

Mobirise

BRIGHT

"Boosting the scientific excellence and innovation capacity of 3D printing methods in the pandemic period".
Projekt finansowany z programu Erasmus+.
Konsorcjum uczelni z Rumunii, Chorwacji, Serbii, Słowacji oraz kilku przedsiębiorstw. Organizacja wydarzeń, seminariów, webinariów i opracowanie materiałów dydaktycznych do nauki technik druku 3D wyrobów medycznych. 

Mobirise
BRIGHT - 1. szkoła letnia

Pierwsza szkoła letnia projektu BRIGHT odbyła się w dniach 19-31.07.2021. Głównym organizatorem był uniwersytet w Cluj Napoca (Rumunia). Wzięło w niej udział 330 osób, głównie studentów, z całej Europy. Zespół Politechniki miał znaczący udział w opracowaniu treści prezentowanych w ramach zajęć szkoły letniej.

BRIGHT - 2. szkoła letnia

Druga szkoła letnia projektu BRIGHT odbyła się w dniach 18-29.07.2022 w Puli. Głównym organizatorem był uniwersytet Juraj Dobrila w Puli (Chorwacja). Wzięło w niej udział ok. 30 studentów i kilkunastu wykładowców reprezentujących wszystkie kraje z konsorcjum. Zespół Politechniki miał znaczący udział w opracowaniu treści prezentowanych w ramach zajęć szkoły letniej.

BRIGHT Virtual Platform

Aplikacja szkoleniowa VR

W wyniku prac projektu BRIGHT powstaje wirtualne laboratorium e-learningowe zawierające cyfrowe laboratoria CAx oraz druku 3D, zbudowane z elementami VR i AR. Link do laboratorium druku 3D PP >>

Inne projekty

Wybrane projekty i badania, w których aktualnie biorę udział
Budowa systemu szkoleniowego VR dla operatorów wózków widłowych

Projekt PoPoJutrze realizowany z funduszami UE oraz Bon na Innowacje z Poznańskim Centrum Kształcenia Zawodowego.

Opracowujemy system służący do nauki przez kursantów podstawowej wiedzy i umiejętności podczas pracy z wózkiem widłowym, a także z suwnicą.

Prace projektowe rozpoczęte w roku 2017. Przewidywane wdrożenie: koniec 2021.

Projektowanie i wytwarzanie przyrostowe pomocy przed- i śródoperacyjnych w otolaryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej

Wraz z zespołem chirurgów z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu opracowujemy szablony przed- i śródoperacyjne służące do rekonstrukcji w obszarze czaszki.

Współpraca rozpoczęta w 2015,  przeprowadzone do tej pory kilkanaście operacji ze wspomaganiem z użyciem druku 3D.

Budowa dynamicznego skanera 3D służącego do pomiarów kończyn pacjenta

Wspólnie z firmą B3D S.A. opracowujemy nowy skaner 3D służący do szybkiego pomiaru kończyn pacjentów na potrzeby projektowania i drukowania 3D wyrobów ortopedycznych i protetycznych.

Współpraca rozpoczęta w 2018, grant pozyskany w roku 2020.

Lista projektów

1. Projekty w toku - kierownictwo
- 2022-2023, Fundusze Norweskie, tytuł projektu: EMERALD European Network for 3D Printing of Biomimetic Mechatronic Systems, międzynarodowy projekt dydaktyczno-badawczy w kooperacji z partnerami z Rumunii (koordynatorzy projektu), Słowacji i Norwegii, kierownik tematu po stronie Politechniki Poznańskiej, budżet projektu 198 810 EUR (całkowity)
- 2019-2022, szybka ścieżka NCBR, beneficjent: Enea Operator, tytuł projektu: Elastyczny system zwiększania kompetencji pracowników służb technicznych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej, kierownik tematu po stronie głównego podwykonawcy, tj. Konsorcjum Politechnika Poznańska – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, kwota: 1 602 600 PLN (budżet Konsorcjum)

2. Projekty w toku - udział
- 2022 – 2024 – ErgoDesign (Erasmus+, UE) – międzynarodowy projekt dydaktyczny w kooperacji z partnerami m.in. z Bułgarii, Węgier, Słowacji i Grecji, rola: wykonawstwo – opracowanie modułów dydaktycznych i programów zajęć z zakresu inżynierii biomedycznej
- 2021 – 2022 – BRIGHT (Erasmus+, UE) - Boosting the scientific excellence and innovation capacity of 3D printing methods in pandemic period – projekt dydaktyczny w kooperacji z partnerami z Rumunii, Serbii, Chorwacji i Słowacji, rola: wykonawstwo – opracowanie modułów dydaktycznych, realizacja szkoleń i webinariów z zakresu druku 3D i wirtualnej rzeczywistości w medycynie, współorganizacja szkół letnich i konferencji upowszechniających, raportowanie

3. Projekty zakończone (wybrane)
a) kierownictwo
- 2018-2021 - LIDER (NCBR), projekt pt. Automatyzacja projektowania i szybkiego wytwarzania zindywidualizowanych wyrobów ortopedycznych i protetycznych na podstawie danych z pomiarów antropometrycznych, kierownik projektu, kwota: 1 018 625 PLN
- 2018-2020, WRPO, beneficjent: Apzumi, Prace badawcze nad innowacyjną technologią wizualizacji, instruktażu i interakcji przy wykorzystaniu narzędzi z zakresu rozszerzonej rzeczywistości oraz techniką wykorzystania wyników badań na potrzeby firm przemysłowych, kierownik tematu po stronie głównego podwykonawcy, tj. Politechniki Poznańskiej, kwota 238 140 PLN (budżet PP).
- 2017-2018: projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) – „Popojutrze”, temat: Wirtualny nauczyciel umiejętności technicznych, kwota: 56 000 PLN
- 2014-2015: temat badawczy finansowany przez MNiSW dla młodych naukowców (DS-MK), finansowanie przyznane przez Dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej, temat pt. Wyznaczenie krytycznych wartości orientacji wyrobu w komorze roboczej podczas kształtowania przyrostowego uplastycznionym tworzywem sztucznym, kwota: 10 050 PLN
- 2011-2013: grant badawczy PRELUDIUM dla osób bez stopnia doktora, finansowany przez NCN, pt. Zbadanie możliwości zastosowania środowiska wirtualnego oraz systemów komputerowego wspomagania prac inżynierskich do obliczeń wytrzymałościowych wyrobów wykonywanych w przyrostowej technice modelowania uplastycznionym tworzywem sztucznym, kwota: 80 000 PLN

b) udział
- 2020-2022 – Bon na innowacje, Zaprojektowanie i budowa wersji testowej urządzenia – skanera dynamicznego 3D oferującego dynamiczne skanowanie pacjentów w celu wspomagania projektowania wyrobów ortopedycznych wytwarzanych technikami druku 3D, stworzenia dedykowanego oprogramowania do obsługi skanera dynamicznego 3D, przeprowadzenia testów wersji testowej skanera dynamicznego 3D wraz z oprogramowaniem i porównania go co najmniej z dwoma systemami skanowania 3D dostępnymi na rynku oraz włączenia użytkowników końcowych w testowanie wersji testowej skanera dynamicznego 3D – wspólnie z firmą B3D, rozpoczęcie 30.11.2020, rola: udział w pisaniu wniosku, wykonawstwo
- 2018-2019, PO IR – bony na innowacje, beneficjent: Alvo sp. z o. o., tytuł projektu: Zakup usługi polegającej na opracowaniu nowej technologii w postaci zautomatyzowanego systemu projektowania i przygotowania produkcji medycznych sal operacyjnych w firmie ALVO sp. z o.o. sp. k.,
- 2017-2018: Projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) – „Popojutrze”, temat: System prezentacji oraz doboru narzędzi jakości na potrzeby rozwiązywania problemów jakościowych w procesach produkcyjnych z wykorzystaniem techniki wirtualnej rzeczywistości (VR)
- 2012-2015: projekt badawczo-wdrożeniowy finansowany przez NCBiR - 2-23-82602-INNOTECH pt. Kompleksowy system interaktywnego wspomagania projektowania wyrobów wariantowych w środowisku wirtualnym z udziałem użytkownika końcowego we współpracy z firmą Solaris Bus & Coach S.A., wdrożenie po zakończeniu projektu; rola: techniczny lider projektu i główny wykonawca (pomysłodawca projektu)
- 2011-2015: Projekt międzynarodowy finansowany w 7 PR UE: VISION Advanced Infrastructure for Research (VISIONAIR), we współpracy z ponad 15 europejskimi instytucjami badawczymi; realizacja zadań badawczych i krótkoterminowych projektów badawczych (krótkie staże), rola: wykonawca; opieka stażowa
- 2010-2012: Projekt badawczy finansowany przez MNiSW: KBN 22-3390 Metodyka wielokierunkowego wytwarzania prototypów technikami przyrostowymi, rola: wykonawca
- 2010-2012: Projekt badawczy finansowany przez MNiSW: KBN 22-1478/T02 Automatyzacja programowania robotów przemysłowych na podstawie danych z fotogrametrii; rola: wykonawca
- 2011-2012: projekt badawczo-wdrożeniowy: 6 ZR8 2009 C/07244 Wdrożenie zautomatyzowanego komputerowego systemu projektowania i przygotowania technologii dla maszyn CNC, we współpracy z firmą IBP Instalfittings, zakończony wdrożeniem; rola: wykonawca 

© Copyright 2020-22 Filip Górski, Politechnika Poznańska
Serwis umieszczony na serwerze Politechniki Poznańskiej.

Website was made with Mobirise site theme